
| Parameter | Value |
|---|---|
| Capacitance | 2.2 nF |
| Tolerance | 5 % |
| Height - Seated (Max) | 0.5 mm |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Dielectric | X7R |
| Packaging | Reel |
| Voltage Rating | 50 V |
| Thickness | 0.94 mm |
| RoHS | Compliant |
| Mounting Style | Surface Mount |
| lead free status | Lead Free |
| operating temperature | -55.0 °C to 125 °C |
| pin count | 2 |
| rohs status | Compliant |
| case package | 0805 |
| reach svhc compliance | No SVHC |
| voltage rating dc | 50 V |
| capacitance tolerance | 5 % |
| case package si | 2012 |
| dielectric characteristic | X7R |
Stock: 12
Distributors
pcbx
Unit Price$0.04368
Ext.Price$0.04368
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.04368 | $0.04368 |
| 10 | $0.03398 | $0.33980 |
| 50 | $0.02967 | $1.48350 |
| 100 | $0.02590 | $2.59000 |
| 500 | $0.02299 | $11.49500 |
| 1000 | $0.02153 | $21.53000 |
